Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení. Více informací zde.

Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky

Pasování čtenářů: Se spisovatelkou Ivanou Peroutkovou

Pasování prvňáčků na čtenáře.


Autor: | Datum: 1.6.2017 - 00:00 | Zhlédnuto: 479x
Pasování čtenářů: Se spisovatelkou Ivanou Peroutkovou

Již podvanácté se v pondělí 29.5. a v úterý 30.5.2017 sešli v Radničním sále prvňáčci prachatických základních škol u příležitosti slavnostního Pasování na čtenáře. 141 malých čtenářů se v dopoledních hodinách seznámilo s paní spisovatelkou Ivanou Peroutkovou. Tato autorka literatury pro dospělé i dětské čtenáře sbírá úspěchy zejména se sérií deseti knížek o malé Aničce, které patří v oddělení pro děti a mládež k nejpůjčovanějším. O této hlavní hrdince se děti dozvěděly mnoho veselých historek i v průběhu dopoledních besed, kdy jim paní spisovatelka pověděla, jak a proč příběhy o osmileté Aničce vznikly. Úspěšné jsou i další knížky této autorky: dramatičtější příběh s názvem Kristián a kocour Teo obdržel cenu učitelů v anketě SUK, za dětskou detektivku Ukradená cukřenka byla paní Peroutková oceněna výroční cenou nakladatelství Albatros za prózu. V odpoledních hodinách čekala paní spisovatelku čestná funkce – každého žáčka první třídy pasovala na čtenáře. 

Z rukou starosty města Prachatice Ing. Martina Malého obdržely děti pasovací glejt a blahopřání k úspěšně zvládnutému prvního ročníku. Mnoho příjemných chvil při četbě knížek dětem popřála také ředitelka Městské knihovny Prachatice Mgr. Hana Mrázová a vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu paní Jiřina Dolejšková. Slavnostního programu se zúčastnila i víla Majolenka, která dočasně opustila knížky, ve kterých její dobrodružství popsal spisovatel Hynek Klimek společně s prachatickými dětmi. Víla Majolenka rozdávala dětem z košíčku lízátka a všechny prvňáčky pozvala na návštěvu do knihovny, kde obvykle v knížkách přebývá.

Každá z pasovaných tříd měla pro své rodiče připravený krátký program, kterým žáčci jasně dokázali, že se z nich za první rok ve škole stali šikovní malí školáci, kteří si za svoji snahu a šikovnost ocenění zaslouží. Oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Prachatice se těší, že pasované prvňáčky brzy uvítá mezi svými čtenáři.