Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení. Více informací zde.

Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky

Seniorská občanská společnost Prachatice, z.s.: LEGIONÁŘI - přednáška PhDr. Ladislava Čepičky doplněna zajímavými dobovými fotografiemi

Autor: | Datum: 8.11.2017 - 00:00 | Zhlédnuto: 132x
Seniorská občanská společnost Prachatice, z.s.: LEGIONÁŘI - přednáška PhDr. Ladislava Čepičky doplněna zajímavými dobovými fotografiemi

V úterý 7. listopadu proběhl v zaplněném přednáškovém sále prachatické knihovny povídání PhDr. Ladislava Čepičky z Muzejního spolku Vimperského panství na téma Legionáři. Datum přednášky přesně korespondovalo s výročím bolševického puče, tzv. Velké říjnové revoluce, tolik oslavované předlistopadovým režimem. Přednášející, bývalý vedoucí Vojenského historického muzea v Praze na Hradčanech a vědecký pracovník Vojenského historického ústavu se ve svém projevu zaměřil na zrod a vývoj českých legií během první světové války.

Seznámili jsme se se vznikem České družiny v Kyjevě v roce 1914, kterou tvořili především Češi žijící na území carského Ruska a jejím přerodem na Československý střelecký pluk Sv. Václava a posléze Československou střeleckou brigádu v roce 1916. Připomenuto bylo i sté výročí bitvy u Zborova, která proběhla 2. července a ve které významně zasáhly československé legie. Po zborovské bitvě padlo omezení při vytváření československých jednotek v Rusku a postupně vznikly další jednotky, které na podzim 1917 vytvořily československý sbor v Rusku. Na konci roku 1917 měly ruské legie již téměř na 40 tisíc dobrovolníků. Na tomto místě L. Čepička seznámil přítomné s několika osudy významných legionářů - Radola Gajdy, Rudolfa Medka, plukovníka J. J. Švece a dalších.

Na počátku roku 1918 se naše legie staly součástí francouzské armády. Po vzniku Československa v říjnu 1918 bylo v lednu roku 1919 vytvořeno Československé vojsko na Rusi, které již bylo součástí Československé armády, ale také ještě francouzské - velitelem legií byl francouzský generál Maurice Janin.

V dalším povídání byl připomenut vznik legií ve Francii a jejich vývoj, od původní roty Nazdar až po československou brigádu a také italských legií. Na závěr byla připomenuta anabáze československých legií při návratu z ruského bojiště a vznik legionářské legendy v první republice, spojený s významnou finanční institucí Legiobankou a Památníkem osvobození a Muzeem památníku osvobození v Praze na Žižkově.

Přednáška byla doplněna promítáním řady mnohdy neznámých obrázků z Digitální sbírky fotografií Muzejního spolku Vimperkého panství a Vojenského historického ústavu v Praze.

PhDr. Ladislav Čepička